Bez hodnotenia
Hodnotenie: 0.00/10 (0 Hlasov) nehlasovali ste

Aká zubná pasta je najlepšia ?

V súčasnej dobe sú z pohľadu zubného lekárstva takmer všetky zubné pasty bezchybné. Tu len v krátkosti zhrnieme aké kvality by mala mať zubná pasta a čo by mala obsahovať:

 

  • Fluoridy – minerály, ktoré spevňujú zubnú sklovinu (ešte viac ako vápnik) a majú proti kazový účinok, čo znamená, že zuby sú odolnejšie voči kazu.
  • Antibakteriálne alebo „zuby vytvrdzujúce“ prísady: napr. chlórhexidín, roztoky fluoridov amínu a zinku.
  • Jemné až normálne brúsne (oškrabujúce) častice, ktoré odstraňujú zafarbené povlaky, vždy však majú za následok aj isté odieranie zubnej skloviny. Predovšetkým zubné pasty, ktoré majú zuby „bieliť a leštiť“, sú spravidla brúsiace. Rôzni výrobcovia preto teraz udávajú stupeň obrusovania svojich zubných pást takzvanou hodnotou RDA (Radioaktive Dentin Abrasion). Hodnota RDA od 35 – 40 je napr. nižšou hodnotou a považuje sa za hodnú odporúčania. Dobrá zubná pasta by z dôvodu obsahu brúsnych častíc nemala „napádať“ ani zubnú sklovinu či umelé látky alebo kovy nachádzajúce sa v ústach.
  • Tenzidy (penotvorné látky). Tieto látky sa starajú o to, aby sa pri čistení latky zo zubnej pasty mohly dostať všade. Okrem toho podporujú odstraňovanie plakov. Podiel tenzidov by však nemal prekračovať dve percentá množstva zubnej pasty.
  • Príjemná chuť, ktorá dobre osvieži po použití zubnej pasty.

 

Bieliace pasty

Bieliace pasty sú zubné krémy, ktoré sú v reklamách vychvaľované ako zubné pasty s bieliacim účinkom bez vedľajších následkov. K tomu azda môžeme povedať, že prirodzená farba zubov môže byť veľmi odlišná a je daná geneticky, a nemôže byť ovplyvnená zubnou pastou.

 

Bieliaci účinok týchto pást spočíva v odstraňovaní zubného povlaku brúsnymi časticami alebo kyselinami nachádazúcimi sa v paste. Obe látky sú pri dlhodobom používaní pre zub nanajvýš škodlivé! Možno používať iba bieliace pasty s menej silnými brúsnymi časticami, avšak pri dlhodobom používaní sú tiež skôr poškodzujúce. Pri používanú bieliacich zubných pást treba mať na zreteli, že môžu zub poškodiť, preto je lepšie nechať si povlaky pravidelne profesionálne odstraňovať u zubného lekára.

 

Zubná niť

 

Mnohí z nás už určite od stomatológa počuli, že je potrebne ju používať, ale takmer nikto to nerobí pravidelne (len 3 % obyvateľstva). Zubná niť je nenahraditeľnou pomôckou pri čistení medzizubných priestorov, ktoré nie sú pre zubnú kefku dostupné, a ktoré tvoria 30 % zubného povrchu. Preto si treba pamätať, že používanie zubnej nite je pevnou súčasťou pravidelnej ústnej hygieny, ktorá nemôže byť nahradená nijakou inou pomôckou, môže byť len doplnená niečím iným. Každý medzizubný priestor by sa mal čistiť minimálne jedenkrát denne, samozrejme najlepšie však po každom jedle. Ak keď jej nízke používanie obyvateľstvom sa dá vysvetliť istou komplikovanosťou a časovou náročnosťou (človek má nakoniec 30 medzizubných priestorov). Je možné, že na začiatku môže ešte v medzizubných priestoroch dochádzať k ľahkým krvácaniam, ktoré by najneskôr po jednom týždni mali prestať.

 

Ako rozpoznáme zdravé ďasno? Zdravé ďasno má bledoružovú farbu a nekrváca ani pri čistení zubov. Ako rozpoznáme zapálené ďasno? Zapálené ďasno je začervenené, opuchnuté a ľahko sa rozkrváca - najmä pri čistení. Zápaly sú spôsobené bakteriálnym povlakom. Baktérie sa vyskytujú v ústach celkom prirodzene. Pokiaľ ich však denne riadne neodstránite z okrajov ďasna a zubov, začnú uvoľňovať jedovaté toxíny, ktoré vyvolávajú zápal ďasna. Naše telo sa bráni baktériám a na postihnuté miesto posiela viac krvi. V tejto krvi sa nachádzajú imunobunky, ktoré by mali baktérie odzbrojiť. Preto dochádza ku krvácaniu ďasna. Zdravé ďasna nekrvácajú a krvácanie nám jasne ukazuje, kde na zuboch sa nachádzajú povlaky. Pokiaľ povlaky neodstránime, časom stúpne ich agresivita, pridbudnú ďalšie, ešte nebezpečnejšie mikroorganizmy, ktorých toxíny narušujú vlákna, ktorými je prichytené ďasno ku kosti a k zubu.

 

autor: MUDr. M. Nawaf

GLS kuriér

balík od 3,00 € 

dobierka +1 €

 

 

Pri objednávke pod 15,00 € platíte aj manipulačný poplatok 7,00 €

Quatro - jednoduchý nákup na splátky